TE Sensors PRESSUR SWITCH, XMLB160D2S11
Delivered between Sat, 6.6. and Tue, 23.6.
8 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Pressure display type: Differential
Pressure display min.: 10 bar
Pressure display max.: 160 bar
Accuracy: 2%
Output type: Relay
Medium: Hydraulic fluid
Process connection: G1/4
Connection: Cable sleeve PG 13.5
Max. current: 3 A AC, 100 mA DC
Supply voltage: 120 to 240 V AC, 250 V DC
Housing material: Zinc alloy
Protection class: IP66
Operating temperature max.: +70°C
Key specifications
Nominal voltage
120 V
Protection type (IP code)
IP66
General information
Item number
Manufacturer
TE Sensors
Category
Mobile power distributors
Manufacturer No.
XMLB160D2S11
Release date
Mobile power distributor features
Nominal voltage
120 V
Area of use
Inside
Actuator Type
Relay
Input voltage
120 - 240 V