MDT technologies Bus voltage supply STV-0640.02
Delivered between Thu, 28.5. and Sat, 30.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
MDT technologies bus power supply STV-0640.02
Manufacturer: MDT technologies
Designation: Bus power supply REG, 640mA
Type: STV-0640.02
Bus system KNX: Yes
Bus system KNX radio: No
Bus system radio bus: No
Bus system LON: No
Bus system Powernet: No
Other bus systems: None
Mounting type: REG
Width in pitch units: 4
With LED display: Yes
Bus voltage bufferable: No
Number of integrated chokes: 1
Number of lines that can be supplied: 1
Max. output current: 640 mA
Secondary voltage: 29 V
Further details:
Bus power supply, 4HP, REG, 640mA. Rated current 640mA, continuous current 960mA, peak current 1200mA. KNX bus power supply with integrated choke. Supply voltage 230VAC. Short-circuit proof. Overload-proof. Temperature monitoring with switch-off in case of overtemperature. LED display for bus reset, normal operation, and overload.