EB Troller Combi-Box CEE16/T25 wired
More than 10 pieces in stock at third-party supplier
Product details
- Rated current of 16 amps for reliable performance
- IP44 protection rating for protection against dust and splashes
- Cold and heat resistant for versatile applications
- Pre-wired for easy installation.
Nominal current | 16 A |
Number of outlets | 1x |
Protection type (IP code) | IP44 |
Item number | 47283876 |
Manufacturer | EB Troller |
Category | Mobile power distributors |
Manufacturer No. | 0798190240589 |
Release date | 17.7.2024 |
Sales rank in Category Mobile power distributors | 80 of 5603 |
Colour | Grey |
Exact colour description | RAL7035 |
Material group | Plastic |
Material | Plastic |
Nominal current | 16 A |
Number of outlets | 1x |
CO₂ emissions | 15.72 kg |
Width | 155 mm |
Length | 130 mm |
Height | 110 mm |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- EB TrollerNot enough data
- 1.Eaton0 %
- 2.MeanWell0.1 %
- Phoenix ContactNot enough data
Warranty case duration
- EatonNot enough data
- MeanWellNot enough data
Unfortunately, we don't have enough data for this category yet.
Return rate
How often is a product of this brand in the «Mobile power distributors» category returned?
- 1.Phoenix Contact0.7 %
- 2.MeanWell2.7 %
- 3.Eaton3.8 %