The DELO-0300 is an ergonomic footrest made of steel from DELTACO OFFICE. Tilt it up to ±20° to find the perfect position for your feet and legs. The tilting design allows your feet to move effortlessly with the footrest, which is also equipped with non-slip protection. This ensures that your feet have a secure grip. Additionally, the DELO-0300 features non-slip pads on the bottom that provide extra stability and protect your floor from scratches. The product weighs 2.78 kg and has the following dimensions: 380 × 300 × 80 mm.
Exact colour description | Black |
Material | Plastic, Steel |
Footrest functions | Height-adjustable, Tiltable |
Length | 380 mm |
Width | 300 mm |
Height | 80 mm |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 15598736 |
Manufacturer | Deltaco |
Category | Footrests |
Manufacturer No. | DELO-0300 |
Release date | 1.4.2021 |
Sales rank in Category Footrests | 51 of 219 |
Colour | Black |
Material group | Metal, Plastic |
Material | Plastic, Steel |
Country of origin | China |
Length | 380 mm |
Width | 300 mm |
Height | 80 mm |
Weight | 2.31 kg |
Length | 40 cm |
Width | 33 cm |
Height | 9.50 cm |
Weight | 2.66 kg |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- DeltacoNot enough data
- 1.Fellowes0 %
- 1.Hansa0 %
- 1.Leitz0 %
- 1.Twinco0 %
Warranty case duration
- FellowesNot enough data
- HansaNot enough data
- LeitzNot enough data
- LogiLinkNot enough data
Unfortunately, we don't have enough data for this category yet.
Return rate
How often is a product of this brand in the «Footrests» category returned?
- 1.Hansa0.6 %
- 1.vidaXL0.6 %
- 3.Wedo0.8 %
- 4.Leitz0.9 %