LG OLED55C58LA
55", C5, OLED, 4K
Delivered Sat, 16.5.
Only 1 piece in stock
free shipping
Display size (inches)4
Product details
  • OLED evo panel for superior picture quality
  • LG a9 Gen8 AI processor for intelligent picture and sound optimization
  • Support for Dolby Atmos for an immersive sound experience
  • Variety of connectivity options, including HDMI 2.1 and USB
  • Built-in voice assistants for easy control and smart home integration.
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
14.10 kg
General information
Item number
Manufacturer
LG
Category
TV
Manufacturer No.
OLED55C58LA.AEU
Release date
Sales rank in Category TV
35 of 2112
May include power adapter
Yes
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
Series
C5
Display properties
Display size (inches)
55"
Screen size (cm)
139 cm
Display
OLED
Display technology
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
webOS
TV tuner
DVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
Dolby Atmos
Audio formats
AACAC3HE-AACMP2PCMWMA
Mounting
VESA wall mount
300 x 200 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (4x)
USB ports
USB-A
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
eARC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
100 - 240 V