Philips AC3737/10 review: this tower battles bad air
Martin Jungfer
Philips Series 3000 AC3737/10 (131 m²)
Air purifier
CHF317.–
Philips Series 3000 AC3737/10
131 m²
Wi-Fi integration: purely pot luck
At some point it did actually work.
Source: Martin Jungfer
Performance as a filter
  • 99.97% filter performance of 0.003 micrometre particles (allergens)
  • 99.9% filtering of viruses and aerosols
  • filtration via HEPA and activated carbon filters as well as a pre-filter
  • filters 505 cubic metres of air per hour for particles and 335 cubic metres for formaldehyde
  • Air purification in rooms with a floor area of up to 131 square metres
Source: Martin Jungfer
Performance as a humidifier
The Nanocloud filter ensures that only pure water vapour is released into the room.
Trying it out
Fun symbol guessing game using the AC3737/10’s display.
Maintenance and running
The replacement filters put a noticeable strain on your wallet. In contrast, the AC3737/10 is very frugal when it comes to electricity costs. It draws just 42 W from the socket in turbo mode. However, in my test, it required between 5 to 10 W in automatic mode. Either way, the monthly electricity costs should only amount to a few francs. For comparison purposes, my economical MacMini runs on 39 W. I could hardly measure the power consumption in standby mode. According to the data sheet, it’s less than 2 W. Fantastic.