Shelly Pro 3EM-3CT 63
More than 10 pieces in stock
Maximum current2
Product details
Next generation of DIN rail mountable energy meters for single or three-phase applications with a combined 63A, 3-phase current transformer.
Energy meter type | Energy meter |
Mounting type | Top-hat rail |
measurement module | Kilowatt hours |
Maximum current | 63 A |
Item number | 49459048 |
Manufacturer | Shelly |
Category | Energy monitors |
Manufacturer No. | SHELLY-PRO-3EM-CT63 |
Release date | 13.9.2024 |
Sales rank in Category Energy monitors | 4 of 1951 |
Colour | White |
Exact colour description | White |
Mounting type | Top-hat rail |
Maximum current | 63 A |
Pulse output | Optical |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 0.18 kg |
Height | 69 mm |
Length | 19 mm |
Width | 94 mm |
Weight | 62 g |
Length | 10 cm |
Width | 8 cm |
Height | 5 cm |
Weight | 182 g |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 3.Qoltec0.2 %
- 7.Voltcraft0.3 %
- 8.Shelly0.5 %
- 9.Brennenstuhl0.6 %
- 10.Steffen1.4 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- 1.Steffen0 days
- 2.Shelly1 day
Return rate
How often is a product of this brand in the «Energy monitors» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 7.Brennenstuhl1.3 %
- 8.Eltako2.1 %
- 9.Voltcraft2.5 %
- 10.Shelly2.8 %
- 11.Zendure4.4 %