Abus Padlock 70IB/45HB63 Blue Brass
9 pieces in stock at supplier
Product details
Padlock, brass, 70IB/45HB63, pack of 6, blue.
Colour | Blue |
Locking mechanism | Key |
Body material | Brass |
Shackle diameter ∅ | 8 mm |
Width | 49 mm |
Item number | 14989692 |
Manufacturer | Abus |
Category | Padlocks |
Manufacturer No. | 36609 |
Release date | 9.3.2021 |
Colour | Blue |
Exact colour description | Blue |
Locking mechanism | Key |
Bracket material | Brass |
Body material | Brass |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 0.55 kg |
Items per sales unit | 1 pcs. |
Scope of delivery | 2 keys |
Shackle diameter ∅ | 8 mm |
Clear temple width | 20 mm |
Clear bar height | 63 mm |
Width | 49 mm |
Depth | 27.50 mm |
Height | 112 mm |
Weight | 200 g |
Length | 11.40 cm |
Width | 5.50 cm |
Height | 10.80 cm |
Weight | 211 g |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 7.VITO0.2 %
- 7.Yale0.2 %
- 13.Abus0.3 %
- 14.Wonday0.4 %
- 15.Easy Work0.6 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- 1.Abus0 days
- 1.Burg Wächter0 days
- 1.Master Lock0 days
- 1.Paladin0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Padlocks» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 11.Rieffel1.7 %
- 13.Yale1.8 %
- 14.Abus1.9 %
- 15.Pack Easy2 %
- 16.Master Lock2.1 %