Abus Padlock 65/40HB63, 6402
More than 10 pieces in stock at supplier
Product details
- Body made of solid brass for high stability
- Shackle made of hardened steel for additional protection
- Precision pin cylinder for a smooth locking mechanism
- Keyed alike, ideal for using multiple locks with one key.
Colour | Gold |
Body material | Brass, Steel |
Shackle diameter ∅ | 6.50 mm |
Width | 40 mm |
Item number | 5960324 |
Manufacturer | Abus |
Category | Padlocks |
Manufacturer No. | 12014 65/40HB63 gl.-6402 |
Release date | 18.10.2016 |
Colour | Gold |
Exact colour description | Brass, Silver |
Bracket material | Steel |
Body material | Brass, Steel |
CO₂ emissions | 2.21 kg |
Items per sales unit | 2 pcs. |
Shackle diameter ∅ | 6.50 mm |
Clear bar height | 63 mm |
Width | 40 mm |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 7.VITO0.2 %
- 7.Yale0.2 %
- 13.Abus0.3 %
- 14.Wonday0.4 %
- 15.Easy Work0.6 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- 1.Abus0 days
- 1.Burg Wächter0 days
- 1.Master Lock0 days
- 1.Paladin0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Padlocks» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 11.Rieffel1.7 %
- 13.Yale1.8 %
- 14.Abus1.9 %
- 15.Pack Easy2 %
- 16.Master Lock2.1 %