ABB SHD203/50 Switch disconnector SHD203/50
Currently out of stock
Free shipping starting at 50.–
Product details
ABB Stotz S&J Load Break Switch SHD203/50
Manufacturer: ABB Stotz S&J
Designation: 3-pole load break switch, 50A
Type: SHD203/50
Switching Function: Disconnect Switch
Number of Contacts as Normally Open: 3
Number of Poles: 3
Rated Current: 50 A
Rated Voltage: 415 V
Minimum Rated Voltage: 12 V
Rated Short-Circuit Breaking Capacity: 25 kA
Type of Voltage: AC
With Signal Lamp: no
Color of the Cap: gray
Width in Division Units: 3
Installation Depth: 69 mm
Protection Class (IP): IP20
Printing/Labeling: without forced disconnection (according to DIN VDE 0113): yes
The SHD 200 expands the proven pro M compact system with a new series of load break switches. The new series is available in 1- to 4-pole versions with rated currents from 16 to 63 A and has disconnector properties according to DIN EN 60947-3. The operating voltage of 240/415 V AC and a conditional short-circuit strength of 10 kA ensure a wide range of applications.