Tru Components Solid state relay TC-GSSR-1-60DA 60 A Switching voltage max. 32 V/DC
Minimum order 2More than 10 pieces in stock at third-party supplier
Electric current output3
Product details
- Maximum output current of 60 Amperes for high power requirements
- Suitable for a variety of industrial applications, including CNC and packaging machines
- Robust design for durability and reliability in demanding environments.
Relay type | Switching relay |
input voltage | 32 V |
Output voltage | 480 V |
Electric current output | 60 A |
Output current type | DC |
Item number | 23949166 |
Manufacturer | Tru Components |
Category | Relays |
Manufacturer No. | TC-GSR-1-60DA |
Release date | 7.11.2022 |
Minimum order | 2 |
Relay type | Switching relay |
input voltage | 32 V |
Output voltage | 480 V |
Output current type | DC |
Smart home | Not compatible |
CO₂ emissions | 29.26 kg |
Scope of delivery | GSR-1-60DA solid state relay |
Length | 57.40 mm |
Width | 44.80 mm |
Height | 28 mm |
Weight | 81 g |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 6.Eaton0.2 %
- 7.Eltako0.3 %
- 7.Tru Components0.3 %
- 9.Hager0.6 %
- 9.Schalk0.6 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- Tru ComponentsNot enough data
- 1.Shelly1 day
- ABBNot enough data
- AqaraNot enough data
- EatonNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Relays» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 1.Metz Connect0 %
- 1.Phoenix Contact0 %
- 3.Tru Components0.5 %
- 4.Schalk1.2 %
- 5.Hager1.7 %