Sharp 75GP7465E
75", QLED, 4K, 2025, EU
Currently out of stock
Free shipping starting at 50.–
Product details
Key specifications
Display size (inches)
75"
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Dynamic range
HDR10HLG
Native refresh rate
50 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
22.50 kg
General information
Item number
Manufacturer
Sharp
Category
TV
Manufacturer No.
75GP7465E
Release date
May include power adapter
No
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
QLED TV
Country code
EU
Model year
2025
Design
Flat
Display properties
Picture quality
1000 PQ
Display size (inches)
75"
Backlight
Direct LED
Screen size (cm)
189 cm
Display technology
QLED
Panel technology
VA
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
HDR10HLG
Native refresh rate
50 Hz
Aspect ratio
16:9
Input lag
15 ms
Features + Functions
Audio output
30 W
Operating system
Google TV
memory
16 GB
TV tuner
DVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
Built-in loudspeaker
Picture modes
Dynamic Black EQFilmSportsStandardUser defined
Further features
Child-proof lockEPGTime ShiftVoice control
Audio formats
AACAC3FLACLPCMM4AMP3 VBROggWAVWMA
Video file formats
3gpASFAVIDATflvMKVmovmp4MPEGMPGVOBWebMWMV
Mounting
VESA wall mount
400 x 300 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)Headphone output (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
ALLMHDMI CECVRR
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
129 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V