Philips 77OLED809/12
77", OLED, 4K, 2024
Currently out of stock
Free shipping starting at 50.–
Product details
Key specifications
Display size (inches)
77"
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDRHDR10HDR10+HLG
Native refresh rate
120 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
36 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Philips
Category
TV
Manufacturer No.
77OLED809/12
Release date
May include power adapter
No
Colour
Colour
Grey
Exact colour description
Black (product colour)Chrome (detail colour)
TV properties
TV type
OLED TVSmart TV
Country code
DE
Model year
2024
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
77"
Backlight
self-luminous
Screen size (cm)
194 cm
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDRHDR10HDR10+HLG
Native refresh rate
120 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
70 W
Operating system
Google TV
memory
16 GB
TV tuner
DVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
Dolby AtmosDolby DigitalStereo (2.1)
Picture modes
energy-savingFilmGameStandard
Foot type
Side feet
Further features
Ambient light sensorAmbilightAuto ECO modeAutomatic switch-offEPGMicro dimming
Audio formats
Dolby AtmosDolby DigitalDolby Digital PlusDTSDTS-HD
Video file formats
AVCAVIH.264H.265HEVCMKVMPEG-1MPEG2TSMPEG4 SP/ASPVP9
Mounting
VESA wall mount
400 x 300 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)Jack 3.5mm (2x)
Data ports
RF / Coaxial IN (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (1x)USB-A 3.0 (1x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
ALLMARCeARCHDCP 2.3HDMI 2.1HDMI CEC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption (standby)
0.30 W
Input voltage
220 - 240 V