Philips 65PUS8000/12
65", LED, 4K, 2025
Delivered the day after tomorrow
More than 10 pieces in stock
free shipping
Display size (inches)4
Product details
  • Supports HDR10 for enhanced dynamic range
  • Titan OS operating system for easy navigation
  • Ambilight technology for an immersive viewing experience
  • Diverse connectivity options including HDMI 2.3 and USB-A
  • Integrated voice control for convenient operation.
Key specifications
Display size (inches)
65"
Display technology
LED
Display resolution
4K
Dynamic range
HDRHDR10HDR10+HLG
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI (3x)
Weight
15.50 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Philips
Category
TV
Manufacturer No.
65PUS8000/12
Release date
May include power adapter
No
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
Smart TV
Model year
2025
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
65"
Screen size (cm)
164 cm
Display
LCD
Display technology
LED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
HDRHDR10HDR10+HLG
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
Titanium OS
memory
8 GB
TV tuner
DVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
Dolby AtmosDolby DigitalStereo (2.0)
Picture modes
CinemaFilmGame
Foot type
Side feet
Further features
AmbilightEPGLight sensorVoice controlWeb browser
Audio formats
AACFLACWAV
Video file formats
AVIH.264HEVCMKVMPEGMPEG2PSMPEG4 SP/ASP
Mounting
VESA wall mount
400 x 300 mm
Assembly
Wall-mounted
Connections
Video connections
HDMI (3x)
Audio Connections
Headphone output (1x)Optical TOSLINK (1x)
Data ports
CI slot (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
AirplayBluetoothWi-Fi
HDMI features
ARCeARC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
100 - 240 V