Godox AD300Pro
Flash head, 300 Ws10 pieces in stock
Product details
Godox AD300 PRO TTL is a 300 W power flash with integrated rechargeable battery. Compactness, new design and the latest technologies allow photographers to push the boundaries of their possibilities. The flash has a built-in 2600 mAh battery that allows you to take up to 320 shots at maximum power. Thanks to the round flash head, the AD300PRO offers the soft and gentle lighting effects typical of professional studio flashes. Integrated modelling light, two-colour, 10 W LED bulb. The recharge time of the Godox AD300 PRO TTL flash is no longer than 1.5 seconds and thanks to the integrated receiver you can activate and control the flash wirelessly at a distance of up to 100 metres. Regardless of the power setting, the flash is extremely precise and the white balance fluctuations do not exceed +/- 75K. In standard mode, the white balance is 5600 +/- 200K. The AD300PRO is compatible with the TTL functions of the most common manufacturers and supports HSS capability. The round head makes it suitable for most accessories already developed by Godox, allowing you to achieve different lighting effects. The AD300 Pro is also compatible with the AD200 and AD200 Pro batteries. The battery is charged in less than 2.5 hours.
Colour temperature | 5600 K |
Power supply | Rechargeable battery operated |
Item number | 13259950 |
Manufacturer | Godox |
Category | Studio flashes |
Manufacturer No. | AD300PRO |
Release date | 14.7.2020 |
Sales rank in Category Studio flashes | 10 of 192 |
May include power adapter | No |
Material group | Metal, Plastic |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Studio flash type | Flash head |
Max. Flash output | 300 Ws |
Modelling light | 12 W |