Gembird EE18-M2S3PCB-01 Built-in mSATA interface card/adapter
Delivered between Fri, 29.5. and Thu, 4.6.
More than 10 pieces in stock at third-party supplier
Supplied by
Ultimus CH
Free shipping starting at 50.–
Product details
Form factor | 1.8", M.2 |
Weight | 110 g |
Item number | 15971497 |
Manufacturer | Gembird |
Category | SSD + Hard drive accessories |
Manufacturer No. | EE18-M2S3PCB-01 |
Release date | 5.6.2021 |
External links |
Form factor | 1.8", M.2 |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 2.97 kg |
Length | 106 mm |
Width | 106 mm |
Height | 10 mm |
Weight | 110 g |
Length | 14.30 cm |
Width | 5.90 cm |
Height | 1.60 cm |
Weight | 26 g |
Specifications may include unverified machine translations.
30-day right of return
24 Months Warranty (Bring-in)
1 additional offer
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 21.StarTech0.8 %
- 24.OWC0.9 %
- 25.Gembird1 %
- 26.Icy Dock1.1 %
- 27.PowerGuard1.4 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- 1.CoreParts0 days
- 1.Gembird0 days
- 1.Icy Box0 days
- 1.StarTech0 days
- 1.Ugreen0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «SSD + Hard drive accessories» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 8.Arctic1.3 %
- 9.Axagon1.4 %
- 10.Gembird1.5 %
- 10.Intertech1.5 %
- 10.Ugreen1.5 %