Casio ECB-S10D-8AEF
Chronograph, 43 mm8 pieces in stock at supplier
Product details
- Stainless steel case and bracelet for durability
- Sapphire glass for enhanced scratch resistance
- Versatile time functions such as stopwatch and alarm
- Water-resistant up to 100 meters for added protection
- Dial illumination for better visibility in darkness.
Target group | Men |
Watch type | Chronograph |
Clockwork | Quartz |
Strap fastener | Folding clasp |
Waterproof | up to 100 m |
Item number | 55000129 |
Manufacturer | Casio |
Category | Wristwatches |
Manufacturer No. | ECB-S10D-8AEF |
Release date | 27.2.2025 |
Colour | Grey |
Exact colour description | Silver grey |
Target group | Men |
Watch type | Chronograph |
Clockwork | Quartz |
Gem type | None |
Time functions | 12/24h display |
Calendar | Date display |
Data transmission | Bluetooth |
Additional functions | Bluetooth |
Watch face colour | Grey |
Lighting function | Luminous hands |
Wristband colour | Silver |
Wristband material | Stainless steel |
Strap width | 12 mm |
Case colour | Silver |
Case material | Stainless steel |
Glass | Sapphire glass |
Case diameter | 43 mm |
Case thickness | 10 mm |
Wide housing | 43 mm |
Shape of watch | Round |
Waterproof | up to 100 m |
Country of origin | Japan |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
CO₂ emissions | 48.99 kg |
Weight | 130 g |
Length | 12 cm |
Width | 11.80 cm |
Height | 11.60 cm |
Weight | 300 g |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 1.Just Cavalli0.3 %
- 2.Calypso0.5 %
- 3.Casio0.7 %
- 3.Tikkers0.7 %
- 5.Casio Vintage0.8 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- 1.Accutime0 days
- 1.Casio0 days
- 1.Casio Vintage0 days
- 1.Cool Time Kids0 days
- 1.Disney0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Wristwatches» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 10.Lorus4.5 %
- 11.M Watch Mondaine4.7 %
- 12.Casio4.8 %
- 13.G-Shock5.5 %
- 14.Maserati5.9 %