Morningstar Sunsaver SS-MPPT-15L
Delivered between Tue, 19.5. and Wed, 20.5.
Only 1 piece in stock at third-party supplier
free shipping
Product details
Advantages:
  • On average 10 - 30% higher yield
  • Up to 70% higher yield with low battery voltage in winter
  • Cheaper (larger) solar modules can be used
  • Lower installation costs (cables)
Technical data:
  • Input voltage range: 17 - 75 V DC
  • Max. battery current: 15A
  • Battery current: 15A
  • Max. load current: 15A
  • Battery voltage: 12V/24V (automatic detection)
  • Efficiency: up to 97.5%
  • Standby consumption: 35 mA
  • Recommended solar panel power: 12V/200W, 24V/400W
  • Temperature compensation: Yes
  • Temperature range: -40°C to +60°C
  • Epoxy moulded, suitable for ships and very humid climates
  • Connection terminals: 16 mm²
  • Electronic protection: reverse polarity, overcurrent, short circuit, overtemperature
  • LED display for battery charge status and faults
  • Battery deep discharge protection integrated
  • Battery types: Gel, AGM, acid
  • Dimensions: 169 x 64 x 73 mm (WxDxH)