Milwaukee M18 ONEFLAG230XPDB-0C
230 mm
Delivered between Wed, 10.6. and Thu, 25.6.
More than 10 items ordered
free shipping
Product details
Delivery includes:
  • 1x Milwaukee M18 ONEFLAG230XPDB cordless angle grinder
  • 1x Milwaukee HD Box tool case
Product description:
The Milwaukee M18 ONEFLAG230XPDB-0C cordless angle grinder delivers the power of a 2200 W corded device and is equipped with the ONE-KEY™ system for tool tracking and security. The RAPIDSTOP™ technology allows for quick braking of the disc for enhanced safety. It features an anti-vibration side handle, a FIXTEC™ quick-change system, and a replaceable dust protection grid. The device is part of the M18 FUEL™ and MILWAUKEE® M18™ product range, but does not include a battery or charger.
Technical specifications:
Manufacturer: Milwaukee
Manufacturer designation: M18 ONEFLAG230XPDB
Voltage: 18 V
Anti-kickback: Yes
Brake: Yes
No-load speed: 6600 min⁻¹
Max. diameter of grinding accessories: 230 mm
Switch: Dead man's switch
Restart protection: Yes
Weight with battery (EPTA): 5.4 kg
For commercial use, please observe the building regulations!.
Key specifications
Diameter grinding wheel
230 mm
Weight
5.40 kg
General information
Item number
Manufacturer
Milwaukee
Category
Angle grinders
Manufacturer No.
Release date
Angle grinder properties
Tool holder
M14
Diameter grinding wheel
Spindle thread
14mm
Additional properties
Brushless electric motor
Features
Tool holder
M14
Energy supply
Power supply
Rechargeable battery operated
Battery / accumulator features
Battery voltage
18 V