Hikoki KC18DAWAZ
Drill driver, Impact wrenchOnly 1 piece in stock at supplier
Product details
DS18DA drill driver: compact and lightweight. Ergonomic design. Rubberised surface. 20 torque levels. Spindle lock. Integrated LED - overall length only 173 mm. WH18DA impact wrench: Electronic control. Electric brake. Belt hook. Integrated LED. Torque 140 Nm. Bolts and nuts M6-M14. Impact rate 0-3600 min-¹. Tool holder 1/4ʺ hexagon socket. Scope of delivery: DS18DA drill driver, WH18DA impact driver, 2 BSL1820M rechargeable batteries, UC18YKSL charger, transport case.
Screwdriver type | Drill driver, Impact wrench |
Power supply | Rechargeable battery operated |
Battery voltage | 18 V |
Power | 2000 W |
Max. torque | 50 Nm |
Weight | 0.90 kg |
Item number | 35520363 |
Manufacturer | Hikoki |
Category | Drills + Cordless screwdriver |
Manufacturer No. | KC18DAWAZ |
Release date | 4.12.2025 |
Colour | Black, Green |
Exact colour description | Black, Green |
Use | Drilling, Hammer drilling, Screws |
Additional functions | Right / left rotation, Work surface lighting |
Max. drilling diameter in wood | 36 mm |
Max. drilling diameter in steel | 13 mm |
Max. drilling diameter in masonry | 13 mm |
Battery type | Li-ion |
Battery voltage | 18 V |
Capacity | 2 Ah |
Number of batteries | 2x |
Battery system | Hikoki 18V |
Battery equipment | 2 batteries supplied |
Charger equipment | Charger supplied |
Power | 2000 W |
Idle speed 1st gear | 350 rpm |
Idle speed 2nd gear | 1400 rpm |
Max. Idle speed | 3200 rpm |
Max. torque | 50 Nm |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 14.05 kg |
Items per sales unit | 1x |
Equipment | Transport case |
Length | 86 cm |
Width | 45 cm |
Weight | 0.90 kg |
Length | 48.30 cm |
Width | 46.10 cm |
Height | 11.30 cm |
Weight | 5.75 kg |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- HikokiNot enough data
- 1.Bosch Professional Zubehör0.2 %
- 2.HAZET0.3 %
- 2.technocraft0.3 %
- 4.Bosch Home & Garden0.4 %
Warranty case duration
- 1.Bosch Home & Garden1 day
- 1.DeWalt1 day
- 1.Einhell1 day
- 4.Makita2 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Drills + Cordless screwdriver» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 12.Xiaomi2.3 %
- 13.Fein2.4 %
- 14.Festool3 %
- 15.Hikoki3.3 %
- 16.Bosch Professional Zubehör4.3 %