Hikoki Circular saw CJ90VST2
Delivered between Thu, 21.5. and Fri, 22.5.
Only 1 piece in stock at supplier
free shipping
Product details
Power supply | Battery operated |
Charger equipment | No charger supplied |
Jigsaw equipment | Saw blade |
Item number | 25235030 |
Manufacturer | Hikoki |
Category | Jigsaws |
Manufacturer No. | ?CJ90VST2 |
Release date | 27.9.2022 |
Colour | Green |
Exact colour description | Black, Green |
Material | Aluminium, Steel |
Work material | Steel, Wood |
Hub | 26 mm |
Pendulum stroke settings | 3 |
Woodcut depth | 90 mm |
Steel cut depth | 10 mm |
Number of batteries | 0x |
Power | 705 W |
Stroke rate | 3000 rpm |
Max. noise level | 101 dB |
Country of origin | Japan |
CO₂ emissions | 34.34 kg |
Jigsaw equipment | Saw blade |
Length | 21.50 cm |
Width | 7.20 cm |
Height | 19.90 cm |
Weight | 2.20 kg |
Specifications may include unverified machine translations.
30-day right of return
24 Months Warranty (Bring-in)
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- HikokiNot enough data
- 1.Makita0.2 %
- 2.Bosch Home & Garden0.4 %
- 3.DeWalt0.5 %
- 4.Bosch Professional0.7 %
Warranty case duration
- 1.Bosch Home & Garden0 days
- 1.Einhell0 days
- 3.Bosch Professional7 days
- DeWaltNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Jigsaws» category returned?
- 1.DeWalt0.9 %
- 2.Einhell1.3 %
- 3.Makita1.5 %
- 4.Bosch Professional1.6 %