Bosch Professional EXOP18V-40
Multifunctional tool
Currently out of stock
Free shipping starting at 50.–
Product details
The Expert EXOP18V-40 is an 18V oscillating multifunction tool with outstanding performance, made for the toughest jobs with any compatible Starlock accessory - including StarlockMax. Its impressively strong brushless motor delivers a powerful output equivalent to 550 W from a corded tool. The 4.0° oscillation angle enables fast work progress. The simple snap-in mechanism allows accessories to be changed quickly without additional tools and without the risk of losing a fastening screw. Vibration Control effectively reduces harmful vibrations. The small handle circumference of just 150 mm ensures maximum working comfort. Compatible with the Bosch Professional 18V system and the cross-brand AMPShare battery alliance. The Expert EXOP18V-40 offers a 6-stage speed selection, Stop Control to reduce the risk of damage or injury and Adaptive Speed Control for excellent precision. The integrated LED light illuminates every work area. L-BOXX 136; 1/1 L-BOXX insert; 1 x StarlockMax BIM plunge-cut saw blade MAII 32 APB, Curved-Tec, Wood + Metal.
Key specifications
Multifunctional tool type
Multifunctional tool
Material application
MetalWood
Power supply
Rechargeable battery operated
General information
Item number
Manufacturer
Bosch Professional
Category
Multi-purpose power tools
Manufacturer No.
228221
Release date
Colour
Exact colour description
Blue
Colour
Multicoloured
Multi-purpose power tool properties
Multifunctional tool type
Material application
MetalWood
Tool holder
Starlock Max
Additional properties
LED
Power supply
Rechargeable battery operated
Battery properties
Battery type
Li-ion
Battery voltage
18 V
Number of batteries
0x
Battery system
AMP Share 18V