Black & Decker BDCDC18K
Drill driver6 pieces in stock at supplier
Product details
Powerful & durable: Thanks to the robust motor and planetary gearbox. Range of applications: The right power and speed for drilling in wood and metal as well as for all screwdriving applications. Comfortable: Anti-slip soft grip for optimum comfort and safety. User-friendly: LED work light, 10 mm chuck and variable speed. Compact & lightweight: For fatigue-free working even over long periods of use. Scope of delivery: 1x 18V/1.5Ah LiIon sliding battery. 1 double bit. 400mA charger. Carrying case.
Screwdriver type | Drill driver |
Tool holder | Quick release |
Power supply | Rechargeable battery operated |
Battery voltage | 18 V |
Max. torque | 30 Nm |
Weight | 2 kg |
Item number | 5969871 |
Manufacturer | Black & Decker |
Category | Drills + Cordless screwdriver |
Manufacturer No. | BDCDC18K |
Release date | 1.5.2018 |
May include power adapter | No |
Colour | Black, Orange |
Exact colour description | Black, Orange |
Use | Drilling, Self-drilling screws |
Tool holder | Quick release |
Additional functions | Right / left rotation, Torque preselection |
Max. screw diameter | 25 mm |
Max. drilling diameter in wood | 25 mm |
Max. drilling diameter in steel | 10 mm |
Battery type | Li-ion |
Battery voltage | 18 V |
Capacity | 1.50 Ah |
Number of batteries | 1x |
Charging time | 360 min |
Battery system | Black + Decker POWERCONNECT 18V |
Battery equipment | 1 battery supplied |
Charger equipment | Charger supplied |
Number of gears | 1x |
Idle speed 1st gear | 650 rpm |
Max. Idle speed | 650 rpm |
Max. torque | 30 Nm |
Sound power level (LWA) | 76.20 dB |
Sound pressure level (LpA) | 65.20 dB |
Max. noise level | 65.20 dB |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | SBTi |
CO₂ emissions | 31.21 kg |
Items per sales unit | 1x |
Length | 30 cm |
Width | 10.50 cm |
Height | 30 cm |
Weight | 2 kg |
Length | 30 cm |
Width | 28 cm |
Height | 11 cm |
Weight | 2.20 kg |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 11.Milwaukee1.5 %
- 12.DeWalt1.7 %
- 12.Metabo1.7 %
- 14.Makita2.2 %
- 15.Black & Decker3.7 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- Black & DeckerNot enough data
- 1.Bosch Home & Garden0 days
- 2.DeWalt1 day
- 2.Einhell1 day
- 4.Makita2 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Drills + Cordless screwdriver» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 3.HAZET1 %
- 4.Milwaukee1.5 %
- 5.Black & Decker1.7 %
- 5.Bosch Professional1.7 %
- 5.DeWalt1.7 %