Black & Decker BDCDC18K
Drill driver
Delivered between Wed, 27.5. and Fri, 29.5.
6 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Powerful & durable: Thanks to the robust motor and planetary gearbox. Range of applications: The right power and speed for drilling in wood and metal as well as for all screwdriving applications. Comfortable: Anti-slip soft grip for optimum comfort and safety. User-friendly: LED work light, 10 mm chuck and variable speed. Compact & lightweight: For fatigue-free working even over long periods of use. Scope of delivery: 1x 18V/1.5Ah LiIon sliding battery. 1 double bit. 400mA charger. Carrying case.
Key specifications
Screwdriver type
Drill driver
Tool holder
Quick release
Power supply
Rechargeable battery operated
Battery voltage
18 V
Max. torque
30 Nm
Weight
2 kg
General information
Item number
Manufacturer
Black & Decker
Category
Drills + Cordless screwdriver
Manufacturer No.
BDCDC18K
Release date
May include power adapter
No
Colour
Colour
BlackOrange
Exact colour description
BlackOrange
Drilling machine + percussion drill features
Screwdriver type
Use
DrillingSelf-drilling screws
Tool holder
Quick release
Additional functions
Right / left rotationTorque preselection
Drilling performance
Max. screw diameter
25 mm
Max. drilling diameter in wood
25 mm
Max. drilling diameter in steel
10 mm
Energy supply
Power supply
Rechargeable battery operated
Battery / accumulator features
Battery type
Li-ion
Battery voltage
18 V
Capacity
1.50 Ah
Number of batteries
1x
Charging time
360 min
Battery system
Black + Decker POWERCONNECT 18V