StarTech DK30C2DAGPD
USB-A, USB-C, 4 portsDelivered between Fri, 22.5. and Tue, 26.5.
More than 10 pieces in stock at third-party supplier
Supplied by
JACOB DE
free shipping
Product details
Portable multi-port adapter for USB-C with flexible DisplayPort video outputs for single or dual monitors: Dual 4K 30 Hz, Dual 2K 60 Hz, or Single 4K 60 Hz. Supports Gigabit Ethernet network access and 2 USB-A ports for all essential connections. USB-C (24-pin) is for Power Delivery only. The USB-C port is for audio output only, not for video.
Type | Docking stations |
Operating system compatibility | Windows |
Main connection | USB-A, USB-C |
Exact USB ports | USB-B 2.0 (1x) |
Video connections | DisplayPort (2x) |
Network connections | RJ45 (1x) |
Item number | 11475776 |
Manufacturer | StarTech |
Category | Docking stations + USB hubs |
Manufacturer No. | DK30C2DAGPD |
Release date | 15.7.2019 |
Colour | Black |
Type | Docking stations |
Number of ports | 4 ports |
Max. connected monitors | 2x |
Equipment + functions | Notebook charging function |
Compatible brands | Universal |
USB ports | USB-A, USB-B |
Max. port speed | 5000 Mbit/s |
Charging power | 100 W |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 30.34 kg |
Scope of delivery | 1 x USB-C cable - external - 1 m |
Length | 20.80 cm |
Width | 6 cm |
Height | 1.88 cm |
Weight | 150 g |
Length | 20.70 cm |
Width | 14.70 cm |
Height | 3.90 cm |
Weight | 282 g |
Specifications may include unverified machine translations.
30-day right of return
24 Months Warranty (Bring-in)
7 additional offers
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 50.PhoneLook1 %
- 50.Sitecom1 %
- 50.StarTech1 %
- 56.Club 3D1.1 %
- 56.Conceptronic1.1 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- 1.Verbatim0 days
- 16.Icy Box1 day
- 16.StarTech1 day
- 18.Dell2 days
- 18.Digitus2 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Docking stations + USB hubs» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 66.ASUS5.4 %
- 66.OWC5.4 %
- 68.StarTech6 %
- 69.Razer6.2 %
- 70.Kensington6.7 %