Siemens Indus.Sector Contactor 3RT2028-2AC24
Delivered between Sat, 6.6. and Tue, 23.6.
6 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Power contactor, AC-3e/AC-3, 38 A, 18.5 kW / 400 V, 3-pole, AC 24 V, 50/60 Hz, auxiliary contacts: 2 normally open + 2 normally closed, spring terminal connection, size: S0, removable auxiliary switch. SIRIUS 3RT2 power contactor for motor switching. The 3RT2 contactors are part of the SIRIUS modular system with optimally coordinated products. They impress with high performance while maintaining a compact design and high contact reliability. They can be combined in various ways with other components in the load branch. Many of the device combinations are factory tested. The contactors offer optimal connectivity to the control system for every application (parallel, via ASI or IO-Link). Integrated auxiliary switches reduce the complexity of your setup. The front connections allow for easy wiring. The 3RT2 contactors are climate-resistant, globally approved (e.g., IEC and UL/CSA), and ready for IE3/IE4. They are available in various sizes and a wide range of power ratings for AC and DC actuation. In addition to screw connection technology, the devices are also consistently available with spring terminal connections for quick, maintenance-free, and vibration-resistant connections. The comprehensive accessories, such as auxiliary switches, auxiliary relays, etc., are standardized for all sizes. The available connection blocks, functional modules, and the SIRIUS 3RV29 power supply system significantly reduce wiring effort. The 3RT2 power contactors replace the proven 3RT1 series (up to 55 kW). Simple, efficient, always up to date - the SIRIUS modular system.