APC CP12036LI
36 VA, Line-interactive UPS
Delivered the day after tomorrow
7 pieces in stock
Free shipping starting at 50.–
Product details
APC Back-UPS Connect 12Vdc 36W, Lithium-Ion, mini network UPS for protecting internet routers, IP cameras, and more. UPS type: Line-Interactive, housing design: Tower. Apparent power: 36 VA, active power: 36 W. Backup time at 50%: 180 minutes, backup time at 100%: 90 minutes.
The compatibility of the CP12036LI extends to a wide range of devices requiring a 12V DC input voltage. Its universal design allows it to support a broad array of network devices such as Wi-Fi routers, modems, VoIP phone systems, security cameras, and other devices that need a constant power supply. Additionally, the device offers flexibility in adapting to various device connections thanks to the included adapter plugs.
Key specifications
Model
Desktop
Scope of application
Network cabinet
Plug type
DC connector
Battery type
Li-ion
Operating time at full load
240 min
General information
Item number
Manufacturer
APC
Category
UPS
Manufacturer No.
CP12036LI
Release date
Sales rank in Category UPS
12 of 2735
UPS properties
UPS type
Line-interactive UPS
Output power capacity
36 VA
Model
Desktop
UPS functions
UPS protection functions
Overvoltage protection
Application range
Scope of application
Network cabinet
Connector plug
Plug type
DC connector
Mains supply properties
output voltage
12 V
Max. input current
4.10 A
Operating conditions
Maximum operating temperature
40 °C
Operating temperature
0 - 40 °C
Operating humidity
0% - 95%
Protection type (IP code)
IP20
Battery properties
Battery
Rechargeable battery
Battery type
Li-ion
Charging time
9 h
Operating time at full load
240 min
Sustainability
Manufacturer commitment
SBTi
Voluntary climate contribution
CO₂ emissions
0.44 kg
Climate contribution
Scope of delivery
Scope of delivery
1x adapter plug 1.7 to 2.5 mm SchConnector setUPS